«Жайдары жаз»
Ойын- сауық: «Жайдары жаз»
Сабақтың мақсаты: . Жаз мезгілінің табиғи ерекшеліктерін меңгерту..Тіл мәдениетін қалыптастыру.
Білімділік:Жаз мезгілі,жазғы ойындар,жазғы табиғат,жазғы еңбек жайлы түсінік беру..
Дамытушылық:Танымдық, шығармашылық қасиеттерін,тілін,сөздік қорын дамыту.Сабаққа қызығушылығын арттыру
Тәрбиелілік: Табиғатқа, қоршаған ортаға деген сүйіспеншілігін арттыру.Шыдамдылыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктері:«Таңғажайып алаңы» Доптар, жапырақ тамшылардың суреттері,ойыншықтар.
Ойындар барысы:
Амандасу (Қайырлы күн,сәлеметсіз бе?,хош келдіңіздер,төрлетіңіздер,Good morning!)
Амансың ба нұрлы күн!
Амансың ба көк аспан.
Аман –есен болайық!
Бейбітшілік қалайық!
Ұйымдастыру кезеңі.
-Айнала қандай?
Дала қандай?
-Ал ағаштар ше?
-Ауа қандай?
-Терезеге не түсіп тұр бар?
Жаз қандай болады? (ыстық, Демалады .Шомылады ,Күнге күйеді)
Жазда бау-бақшада не өседі?
-Яғни, мұның барлығы қай кезде болады? (балалардың жауабы
Жылдың төрт мезгілібар: …, …, …, … .
Бір жылда … ай бар.
Жаз айлары: …, …, … .
Ең ыстық жыл мезгілі: … .
Қазір жаздың алғашқы айы
Иә білемін айнала гүлденіп,жап-жасыл күйге енеді.
Ал біз болсақ, суға түсіп көңілді ойнаймыз.Саябаққа ,орманға саяхаттаймыз.
Ал енді балалар ойындарымызды бастаймыз
1-ойын: Түрлі-түсті доптарды түстеріне қарай себетке жинау.
2-ойын: «Қолшатыр»
Жүргізуші: Жаңбыр, жаңбыр, жау жаңбыр.
Жаңбыр келіп жауады,
Тамшылары тамады. Ән «Жау жаңбыр» «Гүлдаурен» тобыныңорындауында.
Ойынның шарты:
Әннің ырғағымен балалар жүгіріп ойнайды, Бұлт орындықта отырып ұйықтайды.
Бұлт балалардың дауысынан оянып, оларға су шашады. Сол кезде балалар
Қолшатырдың астына тығылады. Ойын 2-3 рет ойналады.
3- ойын: «Тамшылар мен жапырақтар»
Кілем үстінде тамшылар мен жапырақтар шашылып жатады.
2 бала шығып,бірінші себетке тамшыларды, екінші себетке жапырақтарды жинайды.
Ойын :»Көңілді орындықтар
Ән «Веселый жук» «Капелька» тобының орындауында.
Осымен балалар бүгінгі ойын-сауық мерекесі аяқталды. Қош сау болыңдар.